Zalety zakupu zmywarki
Zmywarka to nowoczesne urządzenie, które w wielu domach jest na standardowym wyposażeniu kuchni. Jest to bardzo atrakcyjny zakup, a duży wybór modeli o różnej pojemności z pewnością pozwoli Ci znaleźć dobrej klasy zmywarkę nawet do małej kuchni. Czy warto mieć takie urządzenie w swoim domu? Z pewnością tak! Przy projektowaniu swojej nowej kuchni znajdź trochę miejsca i przygotuj dodatkowy odpływ na zmywarkę energooszczędną. Do największych zalet tego typu urządzenia należą:
- spore oszczędności wody, które mogą spać nawet 4 - 5-krotnie. Przy danych uśrednionych jeden cykl zmywarki to tylko 6,5 litra wody. Przeliczając, na ręczne umycie całego kompletu ze zmywarki potrzeba by było ponad 50 litrów wody;
- wraz z oszczędnością wody pojawia się znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej;
- zmywarka dokładniej zmywa naczynia, a także potrzebuje mniejszej ilości detergentów.
Rodzaje zmywarek dostępne na rynku
Na polskim rynku bez problemu znajdziesz duży wybór modeli zmywarek, które dzielą się na dwie podstawowe grupy. Możesz zamówić zmywarkę wolnostojącą lub bardziej popularne (zwłaszcza w nowym budownictwie) modele w zabudowie kuchennej. Na podstawie tego podstawowego podziału możesz ocenić swoje potrzeby i zdecydować, która grupa urządzeń będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.
Zmywarki wolnostojące:
- możesz postawić w dowolnym miejscu w kuchni;
- wyposażone w zdejmowaną, górną pokrywę można wpasować w kuchenny blat;
- panele kontrolne są dobrze widoczne i często umieszcza się je w górnej części.
Zmywarki w zabudowie:
- z łatwością dopasujesz je do reszty wyposażenia kuchennego;
- jest to idealne rozwiązanie, kiedy remontujesz dom i chcesz urządzić kuchnię w jednolitej aranżacji.
Klasa energetyczna urządzeń
Zmywarki, tak jak inne urządzenia, są certyfikowane przez specjalną skalę obowiązującą w Unii Europejskiej. Od zeszłego roku zrezygnowano ze specjalnych oznaczeń z plusami. Obecnie wszystkie urządzenia są klasyfikowane od stopnia G (najgorsze modele pod względem energetycznym). Jaka jest najlepsza klasa energetyczna zmywarki? Jest to nota A i wynika ona z:
- niskiego poziomu zużycia energii elektrycznej przy każdym cyklu zmywania;
- czasu pracy programów typu eco;
- niskiego poziomu zużycia wody w każdym cyklu zmywania;
- pojemności zmywarki;
- niskiego poziomu hałasu przy pracy urządzenia.
Stosowane oznaczenia znajdziesz na etykiecie każdego urządzenia, gdzie masz także wyszczególnione informacje, dlaczego zmywarka uzyskała konkretną notę. Dzięki temu masz pewność, że kupiłeś nowoczesne urządzenie, które zużyje znacznie mniej energii elektrycznej. Większa ilość urządzeń z notą A szybko opłaci Ci się w postaci niskich rachunków za prąd.
Dobór odpowiedniej pojemności
Przed wyborem odpowiedniej zmywarki dobrze zastanów się nad pojemnością urządzenia. Wiadomo, że przy małej kuchni raczej powinieneś postawić na mniejsze modele kompaktowe lub slimline, które cechują się bardzo małym rozmiarem. Jest to także odpowiedni wybór dla osób żyjących samotnie lub we dwójkę. Bez obaw zmieścisz w nich od 4 do 6 kompletów naczyń. Przy dużej liczbie domowników najlepszą inwestycją będą zmywarki o rozmiarze od 60 centymetrów. Jest to oszczędna forma mycia naczyń. Na jednym cyklu możesz umyć nawet 12-15 kompletów naczyń. Kupując nową zmywarkę, dokładnie oceń swoje potrzeby. Jest to inwestycja na wiele lat i kupienie zbyt małego lub zbyt dużego modelu może nie być opłacalne.
Zużycie wody w zmywarkach
Czy zmywarka faktycznie oszczędza wodę? Jak pokazują badania oraz testy prowadzone przez dedykowane instytuty, jest to bardzo oszczędne urządzenie, które warto mieć w swojej kuchni. Jak już wcześniej wspominaliśmy, do ręcznego mycia naczyń mieszczących się w średniej wielkości zmywarce musiałbyś zużyć ponad 50 litrów wody. Z kolei najpopularniejsze modele dostępne na polskim rynku wykorzystują jedynie od 10 do 15 litrów wody na jednym cyklu. Dostępne są także jeszcze bardziej oszczędne modele pobierające jedynie 6 litrów wody. Pobór wody jest również zależny od programu, który wybierzesz podczas uruchamiania urządzenia. Producenci prześcigają się w opracowywaniu jeszcze lepszych, wydajniejszych i oszczędzających prąd oraz wodę trybów. Informacje o poziomie wody znajdziesz między innymi na etykiecie informującej o klasie energetycznej urządzenia.
Wyposażenie, na które warto zwrócić uwagę
Kupując nową zmywarkę, zapoznaj się także z podstawowym wyposażeniem, które może zaproponować Ci dany producent. W dowolnej zmywarce natkniesz się między innymi na:
- kosze do naczyń na kółkach, do których dostęp jest ułatwiony dzięki opcji wysuwania;
- regulowany górny kosz, który możesz z łatwością obniżać lub podwyższać. Jest to ważne zwłaszcza przy wysokich talerzach oraz dużych garnkach, które mogą blokować obracający się element natryskowy;
- możesz spotkać modele z dodatkowym, wysuwanym koszem na sztućce, który jest często mocowany na samej górze zmywarki. Alternatywą mogą być stojące, małe kosze montowane do dolnych półek na naczynia;
- składane uchwyty na kieliszki;
- wyświetlacze i diody informujące o podstawowych parametrach pracy urządzenia;
- filtry samoczyszczące, pomagające pozbyć się resztek z jedzenia;
- wymiennik ciepła, który jest dosyć kosztownym rozwiązaniem, ale chętnie stosowanym w restauracjach.
Programy i funkcję zmniejszające zużycie wody
Ilość oraz rodzaj programów stosowanych w zmywarkach zależy od producenta i ceny urządzenia. Oczywiste jest, że droższe i większe modele nie tylko mają większą ilość funkcji zmywania, ale także możesz natrafić na program ultra ekonomiczny. Praktyka jednak pokazuje, że często i tak wybieramy jeden program, który użytkujemy cały czas. W większości urządzeń znajdziesz programy takie jak:
- mycie wstępne i namaczanie — naczynia płucze się w 15 minut, co pozwala na usunięcie resztek;
- normalny, wykorzystywany do średnio zabrudzonych kompletów naczyń;
- intensywny, stosowany przy silnie zabrudzonych naczyniach. W jego ramach wykonuje się kilka cykli mycia w temperaturze 60 stopni Celsjusza;
- ½ wsadu — pozwala oszczędzić wodę przy myciu połowy pojemności zmywarki;
- BIO — myje naczynia w temperaturze 50 stopni Celsjusza;
- ECO jest to opcja ekonomiczna, zmywająca w temperaturze 50 stopni Celsjusza i wykorzystująca nawet połowę mniej wody;
- przyśpieszone płukanie naczyń do 30 minut;
- delikatny — najlepszy do kieliszków i lekko zabrudzonych naczyń. Płucze w wodzie o temperaturze 30-45 stopni Celsjusza;
- automatyczny — rozpoznaje stopień zabrudzenia naczyń i samodzielnie wybiera temperaturę, ilość wody oraz czas trwania cyklu.
Jak korzystać ze zmywarki energooszczędnej?
Jak uzyskać najlepsze rezultaty mycia i jednocześnie najmniejsze zużycie wody oraz energii elektrycznej. Po pierwsze, trzeba być konsekwentnym i zmienić niektóre przyzwyczajenia. Staraj się, aby zmywarka była za każdym razem pełna. Jeżeli jednak chcesz wcześniej włączyć zmywarkę, to koniecznie włącz program z ½ wsadu, dzięki czemu zaoszczędzisz na zużyciu wody. Przy pełnym zapełnieniu warto wybrać programy ekonomiczne, które cechują się małym poborem energii elektrycznej oraz wody. Jeżeli Twoja taryfa rozliczeniowa za energię elektryczną jest podzielona na typ dzień/noc, to staraj się zmywać naczynia w porze nocnej. Nad ranem pozostaje Ci tylko wyjąć czyste i wysuszone kieliszki, kubki, szklanki, talerze i sztućce. Warto także zainwestować w tabletki do zmywarek wyższej generacji — są trochę droższe, ale efektywniejsze przy zmywaniu.
Energooszczędna zmywarka — podsumowanie
Zmywarka energooszczędna to bardzo nowoczesne urządzenie, które koniecznie powinno się znaleźć w Twoim domu. Nie tylko nie musisz ręcznie zmywać naczyń, ale również oszczędzasz sporo czasu. Brudne naczynia lądują w zmywarce, a jak urządzenie jest pełne, to wybierasz program i urządzenie zmywa za Ciebie. Przy okazji sporo oszczędzasz na wodzie i zużyciu energii elektrycznej. W naszym sklepie internetowym elektrohome.pl znajdziesz wiele sprawdzonych modeli zaprojektowanych przez topowych producentów. Gwarantujemy, że będziesz zadowolony z jakości prezentowanych przez nas urządzeń. Zapraszamy serdecznie do zrobienia zakupów w naszym sklepie z urządzeniami AGD w świetnych cenach.
Sprawdź nasze kategorie:
Zmywarki do zabudowy
Zmywarki 45 cm wolnostojące
Zmywarki 60 cm wolnostojące
Zmywarki kompaktowe wolnostojące