Dawno temu dzieciom opowiadano legendy o smoku, który zionie ogniem. Na szczęście smoki to bajki, zaś obecnie kolosalne zagrożenie dla zdrowia dzieci i dorosłych, stanowi smog. Dowiedz się, co to smog i dlaczego wpływu działania tego zjawiska na zdrowie nie można bagatelizować.
Nasz kraj nazywany jest smogową stolicą Europy. To niezbyt zaszczytne miejsce nie przypadło nam bez powodu. Normy stężenia szkodliwych pyłów przekraczane są w wielu miejscach o kilkaset procent. Wraz z początkiem jesieni rozpoczyna się niezwykle toksyczny okres smogowy, a wraz z nim rośnie liczba osób, chcących się od niego uwolnić. Jak powstaje smog? Czy jest niebezpieczny? Jak zapobiegać smogowi w obrębie własnego domu i mieszkania? Na te i znacznie więcej innych pytań z pewnością odpowie nasz artykuł.
Czym jest smog?
Smog to unosząca się nad miastem "chmura" zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Są to głównie pyły i gazy pochodzące ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych, zakładów przemysłowych. To, co wydaje się osadzoną w powietrzu mgłą podczas bezwietrznej pogody, to właśnie niebezpieczny smog.
Odpowiedź na pytanie czym jest smog, warto rozpocząć od definicji samego skrótu, który tak naprawdę jest pochodną dwóch angielskich słów – „fog”, czyli mgła oraz „smoke”, czyli dym. Te dwa terminy doskonale opisują wizualną istotę całego problemu, czyli zauważalnego skutku pogorszenia jakości wdychanego przez nas powietrza. W jego składzie nie znajduje się nic, co można uznać za zdrowe, wręcz przeciwnie – większość charakterystycznej, brunatnej mgły, stanowią tlenki węgla, tlenki azotu i siarki oraz węglowodory i sadza. To składniki, które nie pozostają bez wpływu na zdrowie mieszkańców miasta z problemem smogu. Wiemy już, czym jest smog, warto teraz poznać przyczyny jego powstawania.
Jak powstaje smog?
Jak powstaje smog? To pytanie, na które można błyskawicznie i bez zastanowienia udzielić prawidłową odpowiedź – wynika tylko i wyłącznie z działań człowieka. Brunatna mgła rzadko powstaje z przyczyn naturalnych, dlatego jej pojawienie się jest związane wyłącznie z działaniem ludzi, a konkretniej mieszkańców danego obszaru, którzy w nieodpowiedzialny sposób ogrzewają swoje lokale, lecz nie tylko. Zgubne przyczyny smogu co prawda stanowią główny temat rozmowy władz miast i gmin, lecz nie wszystkie da się wyeliminować. Obecnie największymi źródłami smogu są fabryki i zakłady wytwórcze, palenie węglem, często takim bez certyfikatów i wymaganych prawem badań, a także zbyt dużych ruch samochodów. Co więcej – przyczyny smogu obejmują także kwestie niezależnie od ludzi, w tym położenie danego miasta lub miejscowości. Jeśli znajduje się w kotlinie, to będzie bardziej narażone na powstawanie smogu.
źródło: CAŁY TEN SMOG! Zwiastun filmu o zdrowotnych skutkach smogu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=114&v=PNsANi0ORrg&feature=emb_logo
Dlaczego smog szkodzi?
Niewiarygodne, ale według danych Komisji Europejskiej w Polsce każdego roku na skutek chorób związanych z wdychaniem smogu umiera ok. 48 tys. osób.
W skład smogu wchodzą szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, tj. tlenek azotu i tlenek siarki, jak również pył zawieszony PM10 i PM2,5.
Drobne cząstki pyłu PM 2,5, o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które pochodzą głównie z pieców węglowych i układów wydechowych pojazdów wnikają głęboko w drogi oddechowe. Wywołują stan zapalny oskrzeli, mogą być przyczyną przewlekłej choroby płuc, sprzyjają rozwojowi astmy, zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc. Tak, więc jeśli zauważyłeś u siebie kaszel, zapalenie spojówek, katar sienny czy alergię to może być przyczyna smogu.
Skutki smogu dla organizmu są zatem wyniszczające, a co najgorsze – atakują dopiero po pewnym czasie. Rzadko pacjent jest zatem w stanie stwierdzić, co było bezpośrednią przyczyną rozwoju schorzeń w obrębie układu oddechowego. Z tego powodu walka ze smogiem jest aż tak istotna i stanowi podstawowy cel wielu spotkań władz miasta.
Rodzaje smogu
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak walczyć ze smogiem, warto najpierw poznać jego rodzaje. W Polsce wyróżniamy kilka typowych wariantów, które to dają się we znaki mieszkańców naszego kraju zdecydowanie najbardziej.
Smog typu Los Angeles
Co to smog Los Angeles? To smog typu fotochemicznego, który powstaje – wbrew obiegowej opinii – w okresie letnim, lecz nie w Polsce, a w strefach subtropikalnych. Nazwa tego zjawiska nie jest z resztą przypadkowa, gdyż smog tego typu obejmuje największe światowe metropolie leżące w warunkach odpowiednich do formowania tego typu zjawiska. Co ciekawe, sprzyjające warunki pogodowe oraz działania ludzi mogą prowadzić do powstania tego typu smogu także w naszym kraju! Smog typu Los Angeles sprawia mnóstwo problemów np. mieszkańcom Krakowa.
Smog londyński
Smog londyński, zwany też smogiem kwaśnym, występuje głównie od listopada do lutego. Głównym powodem jego powstawania są instalacje grzewcze (kotły, piece), służące do ogrzewania domów. Smog londyński to pyły i gazy pochodzące ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych, zakładów przemysłowych.
Smog kwaśny
Smog kwaśny to inna nazwa smogu londyńskiego, ma bowiem identyczny sposób powstawania, cechy chemiczne oraz zgubne skutki dla organizmów, w tym także dla ludzi.
Smog w Polsce
Polska to kraj oparty w okresie zimowym przede wszystkim na węglu, dlatego też to my – mieszkańcy tego kraju – odczuwamy skutki smogu zdecydowanie najbardziej. Z tego względu zajmujemy zawsze jedną z czołowych pozycji w rankingu najbardziej zanieczyszczonych smogiem krajów na całym świecie i w Europie. Węgiel to główna przyczyna powstawania smogu, dlatego walka z nim ogranicza się głównie do zmiany paliwa do ogrzewania oraz zmniejszenia liczby samochodów poruszających się w obrębie ścisłego centrum. Smog w Polsce to niestety ciągle gorący temat do rozmów najbardziej decyzyjnych osób w każdym regionie borykającym się z tym problemem.
UWAGA!
Smog zawiera substancję zwaną benzo[a]pirenem, którą występuje w papierosach. Oddychanie smogiem można porównać do biernego palenia papierosów.
Jak bronić się przed smogiem!
Przed Nami sezon grzewczy więc zarazem niebezpieczny okres dla zdrowia spowodowany wysokimi stężeniami smogu. Od października do marca, czeka nas fatalna jakość powietrza.
W grupie ryzyka są przede wszystkim dzieci i osoby starsze.
Rozwiązanie problemu smogu to długotrwały i etapowy problem cywilizacyjny. Zdecydowanie należy zadbać indywidualnie by powietrze, którym oddychamy, było czyste przynajmniej w naszych domach. Bo nawet jeśli ograniczymy wychodzenie z domów podczas alarmów smogowych, to powietrze ze smogiem przenika do naszych mieszkań. Szary osad wokół framug okien, to niestety pozostałość po smogu.
Domowe oczyszczacze powietrza - czy to działa?
Na pytanie, jak walczyć ze smogiem, nie da się niestety odpowiedzieć jednoznacznie. Potyczka z charakterystycznym, cuchnącym i niezdrowym powietrzem tak naprawdę opiera się przede wszystkim o zniwelowanie ryzyka jego wdychania. Dla jednych rodzin oznacza to szczelne zamknięcie okna, co nie daje tak dobrych rezultatów, jak można zakładać. Zgubne skutki smogu sprawiają, że ci bardziej odpowiedzialni sięgają po specjalistyczne urządzenia filtrujące, w tym oczyszczacze powietrza. Podpowiadamy, jaki wybrać, aby należycie zadbać o siebie i domowników.
Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które filtrują powietrze i usuwają z niego zanieczyszczenia. To zatem skuteczna walka ze smogiem w obrębie jednego, konkretnego mieszkania, domu lub wybranego pomieszczenia.
Zapewniają czystsze i zdrowsze powietrze w pomieszczeniu dzięki dodatkowym funkcją jak nawilżanie czy jonizacja oparta na technologi Plasmacluster w oczyszczaczach SHARP.
Co ważne, oczyszczaczy powietrza eliminuje alergeny, a także np. zwierzęca sierść, kurz czy roztocza.
Członkowie Krakowskiego Alarmu Smogowego przeprowadzili test, aby sprawdzić, czy oczyszczacze rzeczywiście działają. Eksperyment polegał na sprawdzeniu poziomu stężenie PM10 w powietrzu przed i po uruchomieniu oczyszczacza.
Źródło: https://www.videotesty.pl/recenzja/1846/zadbaj-o-jakosc-powietrza-w-swoim-domu-test-oczyszczacza-powietrza-sharp-kc-930euw/
Oczyszczacze powietrza a smog
Poszczególne modele oczyszczaczy powietrze różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim technologią działania. Warto też na etapie wyboru pomyśleć o filtrach.
Wydajność oczyszczacza:
Aby oczyszczacz był wydajny, musi być dobrany do wielkości pomieszczeń, w których będzie pracował. Oczyszczacze powietrza mają określony parametr związany z prędkością powietrza, tzw. CADR (wskaźnik czystości dostarczonego powietrza). CADR pokazuje, ile czystego powietrza trafia w ciągu 1h do pomieszczenia. Najlepiej, jeśli w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu zostanie przefiltrowane cztery razy.
Nasi Klienci najczęściej pytają jaki dobrać oczyszczacz do wielkości pomieszczenia.
Warto sprawdzać parametry techniczne, takie jak:
- przepływ powietrza w m3/h;
- oraz również zalecana, maksymalna powierzchnia pomieszczenia;
Sharp KC-930EUW - maks. powierzchnia: 21 m2
Sharp KC-F32EUW - maks. powierzchnia: 26 m2
Sharp KC-D50EUW - maks. powierzchnia: 38 m2
Sharp KC-D60EUW - maks. powierzchnia do 48 m2
źródło: https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=PKtdDbwPVM8&feature=emb_logo
Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem
Nowoczesna oczyszczacze powietrza działają jak 2 w 1 czyli: oczyszczają i nawilżają powietrze. Przeważnie realizują ten proces poprzez zastosowanie filtra nawilżającego, który działa jako mata ewaporacyjna. W rezultacie powietrze staje się znacznie czystsze, przyjemniejsze, bardziej rześkie i znacznie mniej obciążające dla płuc i całego układu oddechowego. Jak zapobiegać smogowi za ich pomocą w obrębie naszego mieszkania? Wystarczy uruchomić urządzenie na wybraną moc – całą pracę zaplanuje samodzielnie.
Innym i równie ciekawym dodatkiem do oczyszczania powietrza, jest przemiana jonów dodatnich (wytwarzają je np. urządzenia elektroniczne) na korzystniejsze dla naszego zdrowia i samopoczucia jony ujemne. Jony Plasmacluster w oczyszczaczach SHARP eliminują:
- drobnoustroje chorobotwórcze;
- drobiny alergizujące;
- przykry zapach z powietrza i tkanin;
- szkodliwe elektro statyczności z urządzeń biurowych;
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=01zzGGRB8IY&feature=emb_logo
Filtry mają znacznie!
Filtry są sercem oczyszcza powietrza. Kupując zwróć uwagę jakie filtry zawiera. Najpopularniejsze typy filtrów to HEPA i węglowe.
Do oczyszczaczy Sharp Plasmacluster często są dodawane filtry fotokatalityczne, w których lampa UV wzmacnia zwalczanie alergenów, bakterii i wirusów.
Dodatkowe funkcje:
Dodatkowe udogodnienia dostępne w oczyszczaczach powietrza to:
- Cichy tryb pracy w oczyszczaczach SHARP. Większość modeli emituje dźwięk o niewielkim natężeniu od 16 d 49 dB. Cichy oczyszczacz świetnie poradzi sobie nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach, jest też odpowiedni do biur, szkół czy przedszkoli;
- Czujniki zanieczyszczeń, czyli automatyczne wykrywanie zanieczyszczeń. Urządzenia tego typu aktywują się same po wykryciu spadku jakości powietrza.Czujnik jakości powietrza / tryb automatyczny – sprawdza poziom zanieczyszczenia powietrza i reguluje prędkość wentylatora;
- Czujnik światła z funkcją godzin nocnych. Podczas odpoczynku nie będą one włączały maksymalnych trybów wydajności, które mogłyby obudzić domowników. Ciekawym dodatkiem może okazać się również pilot zdalnej obsługi i aplikacja do bezprzewodowego zarządzania urządzeniem;
- Timer On/Off, możliwość zaprogramowania czasowego włączenia lub wyłączenia urządzenia;
- Jonizacja powietrza generując jony dodatnie; niweluje elektrosmog, który wytwarzają sprzęty elektroniczne;
- Child lock, czyli blokada rodzicielska z możliwością zablokowania panelu sterowania;
- Intelligent Mode, tj. tryb oczyszczania i nawilżania w oparciu o informacje z 6 czujników – 7 wskazań: PM2.5, kurzu, nieprzyjemnego zapachu, temperatury, wilgotności, czujnika światła, czujnika ruchu;
Ile to kosztuje:
Najtańsze oczyszczacze można kupić za ok. 800 zł. Przed zakupem sprawdźmy czy oczyszczacz rzeczywiście posiada funkcje, które sprawdzą się dla naszych potrzeb.
Zdecydowanie dobrej jakości urządzenie z nawilżaczem kupimy już za ok. 1500 - 2000 zł.
Przy zakupie należy brać pod uwagę to, jak często będziemy wymieniać filtry. W niektórych urządzeniach będzie to parę miesięcy. Inne umożliwiają mycie swoich filtrów. Istnieją też takie, których filtry wytrzymają do 10 lat.
Sprawdź naszą ofertę na oczyszczacze powietrza.
Warty wiedzieć:
Jak sprawdzić aktualny stan zanieczyszczenia powietrza?
Bieżące dane pomiarowe można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
GIOŚ uruchomił również aplikację na telefony komórkowe: "Jakość powietrza w Polsce", która podaje aktualne informacje o stężeniach zanieczyszczeń i aktualne wyniki pomiarów.
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current